Förtroendevald

Rickard Malmström (MP)

Ansvarsområden

  • idrott och fritid
  • arenor
  • föreningsliv
  • demokrati

Aktuella uppdrag

Tidigare uppdrag

  • Politisk ledning
    råd 2014-11-01 − 2018-10-31
  • Kommunstyrelsen
    led 2014-11-01 − 2018-10-31
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika krisledningsnämnd
    ers 2014-11-05 − 2018-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    suppl 2015-01-01 − 2018-10-30
  • Kommunfullmäktige
    led 2006-11-01 − 2018-10-14
  • Regionförbundet Uppsala län
    led 2015-01-01 − 2016-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Kommunala pensionärsrådet
    led 2013-01-01 − 2014-12-31
  • Upplandsstiftelsen
    omb 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Styrgrupp för samhällsbyggnadsfrågor
    led 2012-01-23 − 2014-12-31
  • Idrotts- och fritidsnämnden
    2:e v ordf 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Kommunstyrelsen
    ers 2012-01-01 − 2014-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    suppl 2012-01-01 − 2014-02-24
  • Folkhälsorådet
    v ordf 2011-01-01 − 2012-12-31
  • fnn
    2:e v ordf 2011-01-01 − 2011-12-31
  • Produktionsnämnden för sjävstyrande kommunala skolor
    ers 2009-01-26 − 2010-12-31
  • Barn- och ungdomsnämnden
    ers 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Valberedningen
    led 2006-11-06 − 2010-10-31
  • Barn- och ungdomsnämnden
    led 2005-03-21 − 2006-12-31
  • Fritids- och naturvårdsnämnden
    led 2004-02-23 − 2006-12-31
  • Barn- och ungdomsnämnden
    ers 2003-01-01 − 2005-03-21
  • Fritids- och naturvårdsnämnden
    ers 2003-10-23 − 2004-02-23