Kakor (cookies)

Vi använder kakor (cookies) för att uppsala.se ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att fortsätta ditt besök godkänner du att vi använder kakor. Läs mer om hur vi använder kakor på uppsala.se

Välkommen till Uppsala kommuns pressrum för media och journalister. Här finner du de senaste nyheterna, bilder, pressmeddelanden och kontaktinformation till våra olika presskontakter. Vårt mål är att alla journalister som tar kontakt med Uppsala kommun ska få rätt svar i rätt tid. Frågor från massmedia har därför hög prioritet.

Mediekontakter

Presschef

Isabelle Waldenvik (presschef Uppsala kommun)
Telefon: 076-696 31 55
E-postisabelle.waldenvik@uppsala.se

Pressfrågor kring kommunens förvaltningar och nämnder

Isabelle Waldenvik (kommunledningskontoret)
Telefon: 076-696 31 55
E-postisabelle.waldenvik@uppsala.se

Lars Nylander (stadsbyggnadsförvaltningen)
Telefon: 076-695 12 89
E-postlars.nylander@uppsala.se

Louise Holck Clausen (gata, park, natur)
Telefon: 072-598 74 20
E-postlouise.holck-clausen@uppsala.se

Karolina Schützer Nelander (brandförsvaret, kulturförvaltningen, vård- och omsorgsförvaltningen, överförmyndarförvaltningen)
Telefon: 076-695 82 37
E-postkarolina.schutzer@uppsala.se

Magdalena Casteryd (socialförvaltningen)
Telefon: 018-727 22 60
E-postmagdalena.casteryd@uppsala.se

Maria Baldin (miljöförvaltningen)
Telefon: 018-727 65 37
E-postmaria.baldin@uppsala.se

Erik Boman (utbildningsförvaltningen)
Telefon: 018-727 18 99
E-posterik.boman@uppsala.se

Anneli Ekebacke (arbetsmarknadsförvaltningen)
Telefon: 018-727 26 65
E-postanneli.ekebacke@uppsala.se

Övriga mediekontakter i kommunen

Mediekontakter utanför kontorstid

Journalister som behöver få tag på en mediekontakt utanför kontorstid kan ringa till kommunens kommunikatör i beredskap på telefonnummer 072-580 56 17.

Telefonnumret är bemannat vardagar 17.00–08.00 och dygnet runt under helger. Observera dock att numret inte är bemannat under ordinarie kontorstid.

Pressmeddelanden

Pressmeddelanden och nyheter

Uppsala kommuns pressrum hos TT

Bilder

Bilder på förtroendevalda och ledande tjänstepersoner.

Organisation

Se hur Uppsala kommun är organiserad

Logotyp

Uppsala kommuns logotyp finns i flera olika versioner. Du kan ladda ner de olika versionerna och läsa om hur du ska använda logotypen på varumarkesmanual.uppsala.se .

Övrig information

Uppsala kommun och kommunala verksamheter i sociala medier. 

Statistik för besöksnäringen i Uppsala kommun från Destination Uppsala.

Uppsala kommuns diarium för allmänna handlingar.