Kakor på uppsala.se

Vi använder nödvändiga kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera.

Vi skulle vilja sätta lite fler kakor för olika funktioner som hjälper dig som användare.
Vi vill också sätta kakor för statistik så vi kan analysera och förbättra webbplatsen.
Du kan när du vill ändra dina inställningar.

Välkommen till Uppsala kommuns pressrum för media och journalister. Här finner du de senaste nyheterna, bilder, pressmeddelanden och kontaktinformation till våra olika presskontakter. Vårt mål är att alla journalister som tar kontakt med Uppsala kommun ska få rätt svar i rätt tid. Frågor från massmedia har därför hög prioritet.

Mediekontakter

Presschef

Isabelle Waldenvik (presschef Uppsala kommun)
Telefon: 076-696 31 55
E-postisabelle.waldenvik@uppsala.se

Pressfrågor kring kommunens förvaltningar och nämnder

Isabelle Waldenvik (kommunledningskontoret)
Telefon: 076-696 31 55
E-postisabelle.waldenvik@uppsala.se

Lars Nylander (stadsbyggnadsförvaltningen)
Telefon: 076-695 12 89
E-postlars.nylander@uppsala.se

Elisabeth Löfgren (brandförsvaret)
Telefon: 018-727 31 57
E-post: elisabeth.lofgren@uppsala.se

Helena Thorén-Lindqvist (vård- och omsorgsförvaltningen)
Telefon
: 018-727 54 11
E-post: helena.thoren-lindqvist@uppsala.se

Anders Bäccman (kulturförvaltningen)
Telefon: 018-727 25 92
E-post: anders.baccman@uppsala.se

Anders Bäccman (överförmyndarförvaltningen)
Telefon: 018-727 25 92
E-post: anders.baccman@uppsala.se

Magdalena Casteryd (socialförvaltningen)
Telefon: 018-727 22 60
E-postmagdalena.casteryd@uppsala.se

Therese Staff (miljöförvaltningen)
Telefon: 018-726 09 08
E-post: therese.staff@uppsala.se

Erik Boman (utbildningsförvaltningen)
Telefon: 018-727 18 99
E-posterik.boman@uppsala.se

Anneli Ekebacke (arbetsmarknadsförvaltningen)
Telefon: 018-727 26 65
E-postanneli.ekebacke@uppsala.se

Övriga mediekontakter i kommunen

Mediekontakter utanför kontorstid

Journalister som behöver få tag på en mediekontakt utanför kontorstid kan ringa till kommunens kommunikatör i beredskap på telefonnummer 072-580 56 17.

Telefonnumret är bemannat vardagar 17.00–08.00 och dygnet runt under helger. Observera dock att numret inte är bemannat under ordinarie kontorstid.

Pressmeddelanden

Pressmeddelanden och nyheter

Uppsala kommuns pressrum hos TT

Bilder

Bilder på förtroendevalda och ledande tjänstepersoner.

Organisation

Se hur Uppsala kommun är organiserad

Logotyp

Uppsala kommuns logotyp finns i flera olika versioner. Du kan ladda ner de olika versionerna och läsa om hur du ska använda logotypen på varumarkesmanual.uppsala.se .

Övrig information

Uppsala kommun och kommunala verksamheter i sociala medier. 

Statistik för besöksnäringen i Uppsala kommun från Destination Uppsala.

Uppsala kommuns diarium för allmänna handlingar.