Förtroendevald

Ilona Szatmari Waldau (V)

Ansvarsområden

  • sociala frågor
  • sociala investeringar
  • jämställdhet
  • antidiskriminering och mänskliga rättigheter
  • fritid (barn och unga)
  • konsumentfrågor

Aktuella uppdrag

Tidigare uppdrag

  • Uppsala Bostadsförmedling
    led 2015-06-15 − 2015-09-07
  • Uppsala kommuns Gasgenerator AB
    suppl 2015-01-01 − 2015-06-15
  • Socialnämnden
    ordf 2015-01-01 − 2015-05-31
  • Krisledningsnämnden
    led 2006-01-30 − 2014-12-31
  • Uppsala R 1 AB
    suppl 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    led 2007-01-01 − 2014-12-31
  • Upplandsstiftelsen
    omb 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Styrgrupp för samhällsbyggnadsfrågor
    led 2012-01-23 − 2014-12-31
  • Valberedningen
    ers 2014-10-27 − 2014-12-15
  • Valberedningen
    v ordf 2010-11-01 − 2014-10-31
  • Kommunstyrelsen
    led 2006-01-30 − 2014-10-31
  • Politisk ledning
    råd 2006-01-30 − 2014-10-31
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika krisledningsnämnd
    led 2010-11-01 − 2014-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    led 2006-11-01 − 2014-10-30
  • Kommunfullmäktige
    led 2002-11-01 − 2014-10-14
  • Kommunstyrelsens mark- och exploateringsutskott
    ers 2011-01-01 − 2013-02-06
  • Uppsala Kommun Skolfastigheter AB
    led 2012-12-10 − 2013-01-31
  • Uppsala kommun Sport- och rekreationsfastigheter AB
    led 2013-01-01 − 2013-01-31
  • Uppsala stadsteater AB
    omb-stadhus 2011-01-01 − 2011-05-02
  • Planeringsberedningen
    led 2007-01-31 − 2010-12-31
  • Beredningen mot utanförskap
    led 2007-02-28 − 2010-12-31
  • Mälardalsrådets planerings- och trafikutskott
    led 2007-04-04 − 2010-12-31
  • Uppsala Brukshundsklubb
    repr 2009-01-26 − 2010-12-31
  • Valberedningen
    ers 2006-11-06 − 2010-10-31
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika finansutskott och arbetsgivarutskott
    ers 2006-11-06 − 2010-10-31
  • Referensgrupp för Konsert- och kongresshus, tillväxtfond och rutiner avseende försäljning av tillgångar
    led 2007-02-28 − 2009-12-31
  • Arbetsmarknadsnämnden
    led 2007-09-19 − 2007-12-31
  • Uppsala Parkerings AB
    led 2007-10-29 − 2007-11-26
  • European Cities Against Drugs
    repr 2006-03-29 − 2007-01-31
  • Planeringsberedningen
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Referensgrupp för genomförande av försäljning av tillgångar
    led 2004-06-09 − 2006-12-31
  • Folkhälsorådet
    ordf 2006-02-01 − 2006-12-31
  • Fritids- och naturvårdsnämnden
    ordf 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Utskottet för demokrati, integration och jämställdhet
    ordf 2006-02-01 − 2006-12-31
  • Uppsalabuss AB
    ombers-stadshus 2006-06-12 − 2006-12-31
  • Regionala rådet för drogfrågor
    led 2006-03-29 − 2006-12-31
  • AB Uppsala Kommunfinans
    led 2006-01-30 − 2006-12-31
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika finansutskott och arbetsgivarutskott
    led 2006-01-30 − 2006-11-06
  • Uppsala Stadshus AB
    led 2006-01-30 − 2006-10-31
  • Valberedningen
    ers 2006-03-27 − 2006-10-31
  • Folkhälsorådet
    led 2003-01-01 − 2006-01-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 2003-01-01 − 2003-04-30
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Demokratiberedningen
    ordf 2000-09-27 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1998-11-01 − 2002-10-31
  • Barn- och ungdomsutskottet
    adj 1998-11-11 − 2000-09-21
  • Luthagens KDN
    led 1995-01-01 − 1998-12-31