Förtroendevald

Anders A Aronsson (L)

Aktuella uppdrag

  • Socialnämnden Individutskott Ensamkommande vice ordförande
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda ledamot
  • Valberedningen ledamot
  • Socialnämnden ledamot
  • Regionförbundet Uppsala län ledamot
  • Kommunfullmäktige ledamot

Tidigare uppdrag

  • Socialnämnden Individutskott Norr
    v ordf 2017-01-01 − 2017-01-01
  • Styrelsen Uppsala vård och omsorg
    led 2015-01-01 − 2016-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga
    ordf 2011-01-10 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Söder
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Upplandsstiftelsen
    omb 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2007-02-28 − 2014-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    led 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Folkhälsorådet
    led 2013-01-01 − 2014-12-31
  • Mälardalsrådet
    led 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Länsstyrelsens strategiska ledningsgrupp för etablering och integration
    ers 2011-04-13 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Väster
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Öster
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Norr
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Valberedningen
    led 2006-11-06 − 2014-10-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2010-11-01 − 2014-10-14
  • AB Uppsalabuss
    led 2010-03-29 − 2012-01-02
  • Socialnämnden för barn och unga
    ordf 2007-01-10 − 2010-12-31
  • Mälardalsrådet
    led 2010-03-29 − 2010-12-31
  • Beredningen mot utanförskap
    led 2007-02-28 − 2010-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    ers 2010-03-29 − 2010-12-31
  • Mälardalsrådets planerings- och trafikutskott
    led 2010-03-29 − 2010-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Öster
    ers 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2002-11-01 − 2010-10-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2003-03-26 − 2006-12-31
  • Produktionsnämnden för vård och bildning
    led 2003-12-15 − 2006-12-31
  • Produktionsnämnden för teknik och service
    led 2003-01-01 − 2003-12-11
  • Beredning f barn-och ungdomsnämnd och utbildnings- och arbetsmarknadsnämndens ansvarsområden
    ers 2002-02-01 − 2002-12-31
  • Svartbäckens KDN
    v ordf 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Svartbäckens KDN
    led 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Svartbäckens KDN
    ers 1989-01-01 − 1991-12-31