
Kommunstyrelsen beslöt 2 september att rusta upp och bygga ut Gränby ishall A, den största av fem ishallar på Gränby sportfält och Almtuna IS hemmaarena.
Målet är att förbättra förutsättningarna för föreningslivet, ge publiken en bättre upplevelse, säkerheten ska öka och verksamhetsdriften effektiviseras. A-hallen ska bli en mer ändamålsenlig matcharena för elithockey och det ska bli möjligt att arrangera fler och större evenemang på is.
De största förändringarna är:
• Ny tillbyggnad och huvudentré med bland annat ytor för försäljning, restaurang, VIP-yta och toaletter.
• Publik och verksamhet separeras – publiken leds till övre plan för bättre trygghet och logistik.
• Fler serveringsytor och bättre publika ytor som ger ökad service och upplevelse.
• Komplettering av nya gradänger och sittplatser, hörnen byggs ihop för att få en bättre arenakänsla och bättre sikt över isen. Publikkapacitet på cirka 2 500 personer.
Arbetet kommer att ske i fyra etapper för att minimera störningarna på föreningarnas verksamhet i A-hallen.
Bygget är tänkt att starta under 2026 och genomförs i fyra etapper.
Ishallen beräknas vara färdig 2029.
Läs mer om upprustningen av Gränby ishall A på projektets webbsida