
Konstgräsplaner håller för mer slitage än naturgräs, men kräver ändå underhåll och byts sedan ut när de har nått sin livslängd. Arbetet kan bara göras under sommarhalvåret och påverkar vilka planer som kan användas för träning och matcher.
Så långt som möjligt återanvänds materialet till planer som har lägre krav än exempelvis elitplaner. Studenternas konstgräs återanvänds på Österängens IP medan det konstgräs som idag ligger på Valsätra IP flyttas till Lindbacken.
Kommunen kommer att fördela om träningstider till lediga ytor så långt det går, men en del föreningar kommer att behöva spela på andra planer än de brukar när hemmaplanen renoveras.
Byte av konstgräs:
Nya konstgräsplaner:
Kommunen kommer löpande att informera om renoveringen av respektive plan till berörda föreningar och på uppsala.se.
Du kan även läsa i Lokalförsörjningsplanen om Uppsala kommuns långsiktiga plan för konstgräs.