E-learning för gode män och förvaltare

Varför
Gode män ska varje år skicka in en redovisning till Överförmyndarförvaltningen. De redovisar ekonomin i detalj för personen som de är utsedda att hjälpa. Förvaltningen får in ca 5000 redovisningar varje år. Nästan en tredjedel är felaktiga eller saknar uppgifter och behöver kompletteringar som ska skickas in med post.
Vad
För att skapa bättre förutsättningar för de som redovisar ekonomin vill vi erbjuda utbildning. Detta förväntas även minska antalet kompletteringar på sikt. Vi vill skapa en digital utbildning för att ge flexibilitet i när och vart den sker. I utbildningen kan filmklipp kombineras med text och bild och stödfrågor kan besvaras av den som gör utbildningen.
Hur
Genom befintligt material som tagits fram i olika former så som presentationer och kunskapstest så tas en delvis interaktiv utbildning fram ihop med ett företag med ramavtal med Uppsala kommun. En design på utbildningen har tagits fram och vi håller för närvarande på att gå igenom ett manus utformning av för utbildningen med leverantören.
Uppdatering hösten 2025
I och med det tillfredsställande samarbetet med den externa partnern, att produkten blev tilltalande och användningsbar i verksamheten så står överförmyndarförvaltningen under andra halvan 2025 i begrepp att ta fram annat utbildningsmaterial med video och grafik tillsammans med Houdini Group för att kunna tillgängliggöra tidigare svårgreppad information till förvaltningens breda målgrupper. Ett arbete som också hakar in väl i den omarbetning av överförmyndarens webbplats som genomförts under 2025.
Drivs av
Överförmyndarförvaltningen
Kontakt
Johan Ahlström, johan.ahlstrom2@uppsala.se
Status
Testas
Område
Stöd och omsorg
Partners
Houdini Group AB https://houdini.se/