Kakor på uppsala.se

Vi använder nödvändiga kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera.

Vi skulle vilja sätta lite fler kakor för olika funktioner som hjälper dig som användare.
Vi vill också sätta kakor för statistik så vi kan analysera och förbättra webbplatsen.
Du kan när du vill ändra dina inställningar.

Nyhet

Aktiv oktober 2026

I Uppsala uppmärksammar vi den internationella dagen för äldre med Aktiv oktober. Under veckan är det möjligt att gå turer både mitt i stan och på fina vandringsleder.

Dam går en höstpromenad med gåstavar

Den 1 oktober är det FN:s internationella dag för äldre. Det uppmärksammar Uppsala kommun genom ett program med olika aktiviteter under en hel vecka (v.40). Satsningen kallas för Aktiv oktober.

Aktiv oktober syftar till att stärka äldres möjligheter till gemenskap och rörelse. I år erbjuds det olika typer av vandringar, både kortare mitt i stan och några längre på landsbygden.

Vandringarna genomförs i grupp, vissa av dem med en guide men det är ingen övrig personal. Några turer är mer tillgänglighetsanpassade än andra. Läs årets program för att se vilka vandringar som passar dig.

Under veckan håller också andra verksamheter i arrangemang. Bland annat Stadsbiblioteket med deras Seniordag med fokus på hälsan.

Se hela programmet - Aktiv oktober