Kakor på uppsala.se

Vi använder nödvändiga kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera.

Vi skulle vilja sätta lite fler kakor för olika funktioner som hjälper dig som användare.
Vi vill också sätta kakor för statistik så vi kan analysera och förbättra webbplatsen.
Du kan när du vill ändra dina inställningar.

Nyhet

Våld mot kvinnor uppmärksammas när Uppsala lyser i orange

Den 17 till 25 november lyser vi upp delar av Uppsala i orange för att manifestera mot våld mot kvinnor. Under veckan kan du också ta del av ett författarsamtal och en föreläsning på Stadsbiblioteket.

En bro som lyser i orange

Varje år den 25 november lyser Uppsala kommun upp byggnader och platser runt om i Uppsala i orange för att uppmärksamma den internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. Nytt för 2025 är att platserna lyser längre, 17 till 25 november.

– När vi lyser upp Uppsala i orange påminner vi om att mäns våld mot kvinnor fortfarande är ett stort samhällsproblem. Det är ett sätt att säga att vi ser det, vi ser dig som drabbas, och vi kommer aldrig acceptera det, säger Tobias Smedberg (V), ordförande i Uppsala kommuns jämställdhetsråd.

Uppsala i orange

Kampanjen Orange Day är en del av Internationella dagen för avskaffandet av våld mot kvinnor. Det är en dag då människor världen över engagerar sig på olika sätt för att manifestera mot våldet. Det sker exempelvis genom att lysa upp kända byggnader i orange eller genom att ha på sig kläder i orange. Som en ljus och optimistisk färg representerar orange en värld fri från våld mot kvinnor och flickor. I anslutning till dagen pågår också den nationella kampanjen En vecka fri från våld.

– Uppsala kommun har en nollvision mot våld i nära relationer. Det betyder att arbetet mot våld ska genomsyra allt vi gör – från att upptäcka och förebygga hedersrelaterat våld till att utbilda personal som möter våldsutsatta kvinnor i sina hem, säger Tobias Smedberg.

Här lyser det i orange

Platser i Uppsala som lyser i orange 17–25 november:

  • Pelarekarna
  • Infartsbollarna till Uppsala
  • Eddaspången
  • Nybron
  • Forumsoffan
  • Påvel Snickares gränd
  • Dombron
  • Uppsalahems huvudkontor på Väderkvarnsgatan 17
  • Uppsala stadsteater
  • Uppsala Konsert & Kongress (fasadskylt)
  • Fyrishov (25 november).

Färgen orange kommer också uppmärksammas på olika sätt i Gottsunda- och Gränbyområdet på initiativ av Platssamverkansföreningen Gottsunda Valsätra och Gränby Kvarngärdet.

Ta del av program på Stadsbiblioteket

Under veckan finns det också några olika aktiviteter att ta del av. Till exempel ett författarbesök med Mahi Akter och en föreläsning om barn i skuggan av våldet.

Se hela programmet under Uppsala i orange.

Det finns stöd och hjälp att få

Både den som blir utsatt för våld och den som utövar våld kan få hjälp.

Här hittar du kontaktvägar för stöd och hjälp.

Läs mer om Uppsala kommuns arbete mot våld i nära relationer.