
Vi vet att barn som kan prata om känslor mår bättre, löper mindre risk för depression och suicid i framtiden och är mer benägna att söka hjälp när de behöver det. Därför är undervisning om psykisk hälsa en grundläggande del av skolans uppdrag.
Hjärnkolls ambassadörer har själva erfarenhet av psykisk ohälsa eller är anhöriga till någon med psykisk sjukdom. De har fantastiska livsberättelser och kunskaper som de vill dela med andra med syfte att öka kunskapen och minska stigmat som är kopplat till psykisk ohälsa.
Utbildningsförvaltningen har finansierat insatsen genom statsbidrag. Utöver detta har Hjärnkoll gått in med egna medel till elevföreläsningarna i grundskolan, och ytterligare till föreläsningar för vårdnadshavare.
Under året har ambassadörerna besökt fem grundskolor (Gränbyskolan, Palmbladsskolan, Tiundaskolan och Valsätraskolan) och tre gymnasieskolor (Ellen Fries, Lundellska skolan, Rosendalsgymnasiet)
Enligt den enkät som skickades ut efter skolföreläsningarna tyckte en majoritet av deltagarna bland annat att:
Att undervisa om psykisk hälsa är en av de mest betydelsefulla insatserna skolan kan göra för att ge barn och unga en trygg grund i livet. Genom att öka kunskapen om hur man mår, hur man kan prata om känslor och hur man söker hjälp, kan skolan stärka elevernas förmåga att hantera svårigheter och förebygger psykisk ohälsa.
Arbetet är en del av Uppsala kommuns uppdrag att främja psykisk hälsa och förebygga suicid. Uppdraget är tydligt formulerat i Uppsala kommuns mål och budget. I vissa delar genomförs arbetet i nära samverkan med Region Uppsala.
Över 1 600 pedagoger har deltagit i utbildningar som MHFA (första hjälpen till psykisk hälsa), TMO (traumamedveten omsorg) och Våga fråga.
Nästan 3 500 elever har deltagit i Hjärnkoll och Livsviktiga snack, som ger barn och unga verktyg att prata om känslor och stärka sin psykiska hälsa.
En satsning för att öka kunskapen om psykisk hälsa hos unga vuxna, med särskilt fokus på killar och män.
För att främja både fysisk och psykisk hälsa har vi startat ett arbete med ökad rörelse i vardagen.
På Ellen Fries gymnasiet arbetar vi med att minska frånvaro och stärka elevernas förutsättningar att klara sina studier.