
– Jag är så glad att jag är här och får njuta av musik, julstämning och pepparkakor, sa Elsa som är 99 år och bor på Västergårdens vård- och omsorgsboende.
Hon var på julshowen som aktivitetssamordnarna Ida Forslund och Jessica Thunander ordnade. Alla som bor på ett av kommunens 23 vård- och omsorgsboende eller har fyllt 65 år och har ett beslut enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) är välkomna. I år blev det tre tillfällen i stället för två eftersom det är så populärt.
Elsa träffade sina två väninnor som alla bodde i samma lägenhetshus tidigare.
– Vi bodde på Idrottsgatan när den var ny, Ulla bodde redan där när jag flyttade in och Anne-Marie kom strax därefter. Vi umgicks mycket och nu har vi alla flyttat till varsitt vård- och omsorgsboende. Men vi har en dejt i dag, säger Elsa.

Hon mumsade på pepparkakor med grönmögelost, glögg och lite godis.
– Jag gillar all julmat men en favorit är lutfisk förstås, säger hon. Och jag lyssnar helst på Gläns över sjö och strand, den är fin.
Bandet Tomtez bjöd på både julmusik och pärlor från 50- och 60-talet och publiken sjöng med och klappade.
– Det är fantastiskt roligt att spela för den här målgruppen! Publiken och vi har samma humor och gillar samma låtar, sa bandets basist Lasse Lindros, som själv har fyllt 82 år.
Aktivitetssamordnarna ordnar många aktiviteter för att sätta guldkant på tillvaron och skapa en trevlig stund, både på och utanför boendet.
– Vårt jobb innebär att se till att de äldre får trevliga saker att göra. Under året blir det allt från turnéer med trubadurer till cykelutflykter och tipspromenader, sa Jessica (till höger, till vänster står kollegan Ida).
Elsa tycker om att hitta på saker.
– Jag följer med på allt som ordnas. Jag var till exempel på Folkparksveckan i september fyra gånger, säger hon. Och så gillar jag att sticka, nu håller jag på med ett par benvärmare. Blir det fel så repar jag upp och gör om. Jag tittar mycket på sport också; hockey, skidor, ja all sport går bra!
Hon och de drygt 60 gästerna den här dagen åkte hem med glögg och pepparkakor i magarna och kanske nynnandes på Stilla natt eller Börja om från början.
