Sjätte juni är det dags för Uppsala kommuns traditionella nationaldagsfirande. Det blir sång och musik, tal, härlig stämning och viftande flaggor. De nya svenska medborgarna i Uppsala kommun är hedersgäster vid firandet.
Fredag 6 juni, 13.30–14.30
Parksnäckan, Stadsträdgården
Dörrarna öppnar 12.55
Fri entré
OBS!
Väskförbud
inne på Parksnäckan. OBS!
Varmt välkommen!
Anna Karlsson
Linda Eskilsson, kulturnämndens ordförande
Överlämning av landshövding Stefan Attefall.
Veteranerna Uppland, Värmlands Nations Kör, Tensta folkdanslag, Uppsala teknolog- och naturvetarkår, Östhammars Motorklubb 4769 och Villberga Hembygdsförening har tilldelats fana av Stiftelsen Sveriges nationaldag.
Klas-Herman Lundgren, kommunfullmäktiges ordförande
Kristin Amparo
El Sistema Uppsala tillsammans med delar av Kungliga Akademiska kapellet
Publiken och de medverkande sjunger Du gamla, du fria.
---
Konferencier
Anna Karlsson är stand up:are och driver den populära stand up-klubben Fyris Comedy.
Fanborg
Scouter från Wasakåren
Musik
Kristin Amparo är sångerska och har bland annat samarbetat med rapartister som Albin och Cleo och med manskören Orphei Drängar.
El Sistema Uppsala är en verksamhet inom Uppsala kulturskola där elever i utvalda skolor får möjlighet att spela i orkester eller sjunga i kör under skoltid, med målet att stärka gemenskap, kreativitet och social utveckling genom musik. El Sistema Uppsala firar i år 10-årsjubileum.
Kungliga Akademiska kapellet är del av Uppsala universitet och är en av Europas äldsta symfoniorkestrar, grundad 1627 av Gustav II Adolf.