Ung utan jobb och plugg är ett stöd för dig som är 18-29 år och vill komma igång med jobb eller studier. Du behöver inte veta exakt vad du vill. Det räcker med att du vill förändra något. Vi tar det i små steg och utgår från din situation.

Fyll i kontaktformuläret så hör vi av oss på det sätt du väljer.
Tisdag 7 maj kommer projektet ISA 2.0 till Storvretabiblioteket för att möta dig som är ung utan jobb eller plugg!
Är du 18–29 år och saknar jobb eller studier? Kom till Storvretabiblioteket
klockan 14.00–17.00 och få stöd på vägen mot arbete eller utbildning.
Du kan tex. få hjälp med att:
Det finns lånedatorer på plats och vi bjuder på fika!
Första gången vi ses pratar vi tillsammans om:
Vi kommer överens om hur vi ska jobba tillsammans så att det blir enklare för dig att komma vidare. Du kan till exempel få stöd i att:
ISA 2.0 – Insatser i samverkan för unga i Uppsala län 2.0 är ett regionalt samverkansprojekt.
Bakgrunden till projektet är att andelen unga som varken arbetar eller studerar ökar i Uppsala län. Allt fler unga står utan sysselsättning och en växande andel riskerar även att dras in i kriminalitet eller normbrytande beteende.
För att vända utvecklingen krävs samordnade insatser på både individuell nivå och på en strukturell nivå.
ISA 2.0 medfinansieras av Europeiska unionen och Region Uppsala är projektägare.
