Förtroendevald

Rezene Tesfazion (S)

Aktuella uppdrag

  • Socialnämnden Individutskott Ensamkommande ordförande
  • Socialnämnden ledamot
  • Kommittén för utdelning från donationsstiftelserna ledamot
  • Uppsala Tingsrätt nämndeman

Tidigare uppdrag

  • Socialnämnden Individutskott Norr
    ordf 2015-06-01 − 2015-06-01
  • Socialnämnden
    led 2015-01-01 − 2015-05-31
  • Socialnämnden för barn och unga
    led 2011-01-10 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Öster
    v ordf 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1994-11-01 − 2014-10-14
  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Söder
    v ordf 2007-01-01 − 2012-01-02
  • Socialnämnden för barn och unga
    led 2007-01-10 − 2010-12-31
  • Valberedningen
    ers 2006-11-06 − 2010-10-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 2003-01-01 − 2003-04-30
  • Gamla Uppsala KDN
    led 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Valnämnden
    ers 1997-01-25 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Demokratiberedningen
    led 1999-03-17 − 2002-12-31
  • Valberedningen
    led 2001-03-27 − 2002-10-31
  • Valberedningen
    ers 1998-11-01 − 2001-03-26
  • Gamla Uppsala KDN
    ers 1989-01-01 − 1994-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 1993-05-13 − 1994-10-31