Förtroendevald

Marlene Burwick (S)

Ansvarsområden

  • ekonomi och finans
  • övergripande styrning
  • samordning
  • bolagsstyrning
  • näringsliv och sysselsättning
  • samverkan

Aktuella uppdrag

  • Kommunstyrelsen ordförande
  • Regionförbundet Uppsala län ledamot
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika krisledningsnämnd ordförande
  • Politisk ledning kommunalråd
  • Mälardalsrådet ledamot
  • Uppsala läns pensionsstiftelse ledamot
  • Stift f samverkan Universitet-Näringsliv ledamot
  • Partnerskap Varumärke Uppsala representant
  • Samarbetsnämnden för Uppsala garnison ledamot
  • Uppsala Stadshus AB ordförande
  • Nya Destination Uppsala AB ordförande
  • Svenska kommunförsäkrings AB suppleant
  • Uppsala R2 AB ledamot
  • Kommunfullmäktige ledamot

Tidigare uppdrag

  • Svenska kommunförsäkrings AB
    led 2015-01-01 − 2017-04-23
  • Uppsala R2 AB
    led 2015-01-01 − 2017-03-26
  • Uppsala kommuns Gasgenerator AB
    led 2015-01-01 − 2015-06-15
  • Regionförbundet Uppsala län
    led 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Styrgrupp för samhällsbyggnadsfrågor
    led 2012-01-23 − 2014-12-31
  • Uppsala R2 AB
    suppl 2012-08-27 − 2014-12-31
  • Uppsala R 1 AB
    led 2012-07-01 − 2014-12-31
  • Destination Uppsala AB
    led 2011-03-28 − 2014-12-31
  • Uppsala R 3 AB
    suppl 2012-08-27 − 2014-12-31
  • Stift f samverkan Universitet-Näringsliv
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Krisledningsnämnden
    2:e v ordf 2010-11-01 − 2014-12-31
  • Samarbetsnämnden för Uppsala garnison
    ers 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Uppsala läns pensionsstiftelse
    repr 2012-12-10 − 2014-12-31
  • Stiftelsen Nordbankens donation Uplandsbanken 120 år i Uppsala
    led 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Mälardalsrådet
    led 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Svenska kommunförsäkrings AB
    omb 2012-01-31 − 2014-12-31
  • Kommunstyrelsens arbetsutskott tillika krisledningsnämnd
    2:e v ordf 2010-11-01 − 2014-10-31
  • Politisk ledning
    råd 2010-01-01 − 2014-10-31
  • Kommunstyrelsen
    2:e v ordf 2010-11-01 − 2014-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    2:e v ordf 2010-11-01 − 2014-10-30
  • Kommunfullmäktige
    led 2010-11-01 − 2014-10-14
  • Uppsala kommun Sport- och rekreationsfastigheter AB
    v ordf 2013-01-01 − 2013-01-31
  • Uppsala Kommun Skolfastigheter AB
    v ordf 2012-12-10 − 2013-01-31
  • Destination Uppsala AB
    suppl 2010-04-26 − 2010-12-31
  • Uppsala Stadshus AB
    ers 2009-04-27 − 2010-10-31
  • Kommunstyrelsen
    ers 2009-04-27 − 2010-10-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Fyrisåns vattenförbund
    ers 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2002-11-01 − 2006-01-30
  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden
    led 2003-01-01 − 2004-04-26
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 2003-01-01 − 2003-04-30
  • Prebus AB
    ombers 1995-04-25 − 2002-12-31
  • Uppsala läns trafik AB
    ombers 1996-04-25 − 2002-12-31
  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden
    ers 2001-10-30 − 2002-12-31
  • Centrala stadens KDN
    ers 2000-05-22 − 2001-10-29
  • Demokratiberedningen
    led 1999-03-17 − 2001-02-26
  • Nämnden för frivillig utbildning
    led 1999-01-01 − 1999-10-10
  • Nämnden för frivillig utbildning
    ers 1996-06-26 − 1997-12-31
  • Luppens redaktionskommitté
    led 1995-01-01 − 1997-02-26