Förtroendevald

Lars-Olof Bäckman (M)

Aktuella uppdrag

  • Uppsala Tingsrätt nämndeman

Tidigare uppdrag

  • Socialnämnden för barn och unga Individutskott Söder
    ordf 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Socialnämnden för barn och unga
    led 2011-01-10 − 2014-12-31
  • Uppsala Tingsrätt
    nämndeman 2011-01-01 − 2014-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2006-11-01 − 2014-10-14
  • Styrelsen för vård och bildning
    1:e v ordf 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    ers 2007-01-01 − 2010-12-31
  • KFUM Uppsala Dambasketförening
    repr 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Äldrenämnden
    v ordf 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Kommunala pensionärsrådet
    ers 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2006-01-30 − 2006-10-31
  • Jämställdhetskommittén
    led 2000-08-28 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 2001-01-27 − 2002-12-31
  • Socialnämnden
    led 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 1999-08-19 − 2002-12-31
  • KFUM Uppsala Dambasketförening
    repr 2000-06-18 − 2002-12-31
  • Eriksbergs KDN
    v ordf 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Beredning för individ- och familjenämnden samt äldrenämndens ansvarsområden
    led 2002-03-01 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 1999-08-19 − 2002-12-31
  • Socialnämnden
    led 1996-08-26 − 1998-12-31
  • Jämställdhetskommittén
    ers 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Eriksbergs KDN
    v ordf 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Kommunfullmäktige ersättare
    ers 1997-11-01 − 1998-10-31
  • Socialnämnden
    ers 1996-01-01 − 1996-08-25
  • Jämställdhetskommittén
    ers 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Eriksbergs KDN
    v ordf 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Socialnämnden
    ers 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Nämnden för sociala och mångkulturella frågor
    ers 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Eriksbergs KDN
    ordf 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Jämställdhetskommittén
    led 1989-01-01 − 1994-12-31
  • Eriksbergs KDN
    v ordf 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Personalnämnden
    suppl 1986-01-01 − 1988-12-31
  • Särskild fastighetstaxering
    suppl 1985-09-30 − 1988-12-31
  • Eriksbergs KDN
    suppl 1986-01-01 − 1988-12-31
  • Jämställdhetskommittén
    suppl 1986-01-01 − 1988-12-31