Förtroendevald

Lars-Gunnar Karlsson (M)

Aktuella uppdrag

  • Uppsala Ponnyklubb representant
  • Socialnämnden Individutskott Söder vice ordförande
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom ledamot
  • Socialnämnden ledamot

Tidigare uppdrag

  • Socialnämnden
    led 2015-01-01 − 2015-05-31
  • Socialnämnden Individutskott Ensamkommande
    ers 2015-01-01 − 2015-05-31
  • Uppsala Ponnyklubb
    repr 1999-01-01 − 2014-12-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    ordf 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Styrelsen för teknik och service
    ordf 2013-02-25 − 2014-12-31
  • Styrgrupp för samhällsbyggnadsfrågor
    led 2012-01-23 − 2014-12-31
  • Fastighetsnämnden
    ordf 2007-01-01 − 2013-03-31
  • Miljövårdsrådet
    led 2007-03-15 − 2012-12-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2007-04-25 − 2012-05-02
  • Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden
    ers 2007-01-01 − 2011-12-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    ers 2008-08-25 − 2010-12-31
  • Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden
    led 2004-11-29 − 2006-12-31
  • Referensgrupp för genomförande av försäljning av tillgångar
    led 2004-06-09 − 2006-12-31
  • Fastighetsnämnden
    v ordf 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    ers 2003-01-01 − 2006-12-31
  • AB Vendels Grus AB
    ombers 1995-01-01 − 2006-12-31
  • Planeringsberedningen
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • 2 Torn AB
    v ordf 2004-06-14 − 2006-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2002-11-01 − 2006-10-31
  • Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden
    ers 2003-01-01 − 2004-11-29
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    ers 2003-08-25 − 2004-03-29
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 2003-01-01 − 2003-04-30
  • Olundakrossen KB
    ombers 1997-12-15 − 2002-12-31
  • Olundakrossen Komplementär AB
    ombers 1997-12-15 − 2002-12-31
  • Uplands Lokaltrafik AB
    suppl 1995-05-27 − 2002-12-31
  • Nämnden för frivillig utbildning
    led 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Rasbo KDN
    v ordf 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1987-10-16 − 2002-10-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Uppsala Ponnyklubb
    led 1995-01-30 − 1998-12-31
  • Kommunförbundets länsmöte
    ers 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Kommunfullmäktige
    suppl 1983-01-01 − 1987-10-15