Förtroendevald

Lars Bäcklund (M)

Aktuella uppdrag

Tidigare uppdrag

  • Styrelsen för stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
    led 2007-01-01 − 2014-12-31
  • Medaljdelegationen
    ordf 2007-01-01 − 2014-12-31
  • Namngivningsnämnden
    led 2008-01-01 − 2014-12-31
  • Uppsala Stadshus AB
    omb 2006-11-01 − 2014-10-30
  • Kommunfullmäktige
    ordf 2006-11-01 − 2014-10-14
  • Uppsala Kommun Skolfastigheter AB
    omb 2012-12-10 − 2013-01-31
  • Uppsala kommun Sport- och rekreationsfastigheter AB
    omb 2013-01-01 − 2013-01-31
  • Ledningsgruppen för Linnéjubileet 2007
    repr 2007-01-01 − 2007-12-31
  • Namnberedningen
    led 2007-01-01 − 2007-12-31
  • Planeringsberedningen
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Namnberedningen
    v ordf 1999-01-01 − 2006-12-31
  • VA- och avfallsnämnd
    v ordf 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2005-10-17 − 2006-10-31
  • Kommunfullmäktiges presidium
    2:e v ordf 1994-11-01 − 2006-10-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2002-11-01 − 2005-10-16
  • Teknisk beställarnämnd
    v ordf 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1996-01-01 − 2002-12-31
  • Medaljdelegationen
    v ordf 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Fyrisåns vattenförbund
    omb 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Beredning för fastighetsnämndens, VA- och avfallsnämndens, fritids- och naturvårdsnämndens och gatu- och trafiknämndens ansvarsområden
    v ordf 2002-03-01 − 2002-12-31
  • Stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
    ers 1995-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    2:e v ordf 1998-11-01 − 2002-10-31
  • Ledningsgrupp för Uppsala 2012
    led 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Kommittén för firande av 2000-årsskiftet
    led 1999-01-13 − 2000-01-31
  • Ledningsgruppen för Glad Stad
    led 1999-06-15 − 1999-10-31
  • Namnberedningen
    v ordf 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Teknisk beställarnämnd
    led 1995-02-27 − 1998-12-31
  • Kommunfullmäktige valkrets 5
    led 1994-11-01 − 1998-10-31
  • Stiftelsen Ubbo
    rev 1996-01-01 − 1996-12-31
  • Namnberedningen
    v ordf 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Stiftelsen Ubbo
    rev 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Kommunförbundets länsmöte
    omb 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Gatunämnden
    led 1995-01-01 − 1995-02-27
  • Stiftelsen Ubbo
    rev 1989-01-01 − 1994-12-31
  • Medaljdelegationen
    led 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Miljövårdsrådet
    led 1989-01-01 − 1994-12-31
  • Gatunämnden
    ordf 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Gatunämnden
    led 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Fyrisåns vattenförbund
    repr 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Medaljdelegationen
    v ordf 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
    ers 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Stiftelsen för rikssalens omhänderhavande
    suppl 1983-01-01 − 1988-12-31
  • Fastighetsnämnden
    led 1987-01-01 − 1988-12-31
  • Uppsala kommuns industrihus AB
    omb 1977-01-01 − 1988-12-31
  • Kommunfullmäktige
    1:e v ordf 1988-01-01 − 1988-10-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1985-11-01 − 1987-12-31
  • Fyrisåns vattenförbund
    led 1986-01-01 − 1987-12-31
  • Fyrisåns vattenförbund
    led 1977-01-01 − 1985-12-31
  • Medaljdelegationen
    v ordf 1983-01-01 − 1985-12-31
  • Kommunfullmäktige
    2:e v ordf 1982-11-01 − 1985-10-31
  • Stiftelsen Ubbo
    rev 1984-01-30 − 1984-05-07
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ombers 1980-01-01 − 1982-12-31
  • Arbetsmiljökommittén
    ordf 1980-01-01 − 1982-12-31
  • Gatunämnden
    led 1981-03-11 − 1982-12-31
  • Kommunstyrelsen
    suppl 1977-01-01 − 1982-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1977-01-01 − 1982-10-31
  • Hälsovårdsnämnden
    led 1977-01-01 − 1979-12-31
  • Arbetsmiljökommitténs arbetsutskott
    ordf 1977-01-01 − 1979-12-31
  • Kommunfullmäktige
    suppl 1974-01-01 − 1976-12-31