Förtroendevald

Kjell Haglund (V)

Aktuella uppdrag

  • Socialnämnden ordförande
  • Styrgrupp för Närvård representant
  • Socialnämnden Individutskott 1 ersättare

Tidigare uppdrag

  • Kommunfullmäktige
    led 2015-02-23 − 2018-10-14
  • Äldrenämnden
    led 2017-01-01 − 2017-03-27
  • Styrelsen Uppsala vård och omsorg
    ordf 2015-01-01 − 2016-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2014-10-15 − 2015-02-23
  • Plan- och byggnadsnämnden
    led 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Folkhälsorådet
    led 2013-01-01 − 2014-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2010-11-01 − 2014-10-14
  • Kommunala handikapprådet
    ers 2012-01-01 − 2012-12-31
  • Fastighetsnämnden
    led 2007-09-24 − 2011-12-31
  • Gamla Uppsalabuss AB
    suppl 2009-03-30 − 2010-12-31
  • AB Prebus
    suppl 2009-03-30 − 2010-12-31
  • Uppsala Läns Trafik AB
    suppl 2009-03-30 − 2010-12-31
  • Styrgrupp med övergripande ansvar för arbetet med översiktsplanen
    led 2008-01-30 − 2010-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2007-09-13 − 2010-10-31
  • Gamla Uppsalabuss AB
    ombers-kf 2008-02-25 − 2008-10-27
  • Byggnadsnämnden
    ers 2007-01-01 − 2007-10-29
  • Produktionsnämnden för teknik och service
    led 2003-12-15 − 2006-12-31
  • Gamla Uppsalabuss AB
    ombers-kf 2004-10-25 − 2006-12-31
  • Uppsalabuss AB
    omb-stadhus 2006-06-12 − 2006-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2004-08-30 − 2006-10-31
  • Uppsalabuss AB
    ombers-stadshus 2004-10-25 − 2006-06-12
  • Produktionsnämnden för teknik och service
    led 2003-01-01 − 2003-12-11
  • Beredning för fastighetsnämndens, VA- och avfallsnämndens, fritids- och naturvårdsnämndens och gatu- och trafiknämndens ansvarsområden
    ers 2002-03-01 − 2002-12-31
  • Tekniska utförarnämnden
    ers 1999-01-01 − 2002-12-31