Förtroendevald

Jan Ulmander (C)

Aktuella uppdrag

  • Räddningsnämnden vice ordförande
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda ledamot

Tidigare uppdrag

  • Räddningsnämnden
    ordf 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Lokal referensgrupp för slutförvaringsprojektet i Östhamma kommun
    repr 2011-04-13 − 2014-12-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    ordf 2007-04-25 − 2014-12-31
  • Valberedningen
    ers 2010-11-01 − 2014-10-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2010-11-26 − 2014-10-14
  • Valnämnden
    led 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Räddnings- och beredskapsnämnden
    ordf 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Valberedningen
    led 2006-11-06 − 2010-10-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2006-11-01 − 2010-10-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2007-01-31 − 2007-04-24
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2003-03-26 − 2006-12-31
  • Uppsala Räddnings- och skyddscenter AB
    v ordf 2005-04-25 − 2006-12-31
  • Räddnings- och beredskapsnämnden
    v ordf 1995-01-01 − 2006-12-31
  • 2 Torn AB
    omb 2004-06-14 − 2006-12-31
  • Valberedningen
    led 2002-11-05 − 2006-10-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 2002-11-01 − 2006-10-31
  • Demokratiberedningen
    led 1999-03-17 − 2002-12-31
  • Arbetsgrupp för översyn av ERS 99
    led 2001-05-30 − 2002-11-30
  • Valberedningen
    led 2001-10-01 − 2002-10-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 1998-11-01 − 2002-10-31
  • Uppsala Räddnings- och skyddscenter AB
    suppl 1996-02-26 − 2002-04-22
  • Gamla Uppsalabuss AB
    ombers 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1991-11-01 − 1998-10-31
  • Arbetsgrupp för översyn av förtroendevaldas ekonomiska förmåner
    led 1998-03-11 − 1998-10-31
  • Konkurrensprogram för Uppsala kommun
    led 1997-03-26 − 1997-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 1996-01-01 − 1997-03-21
  • Uppsala Räddnings- och skyddscenter AB
    ers 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Uppsalabuss AB
    ombers 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Kommunförbundets länsmöte
    ers 1995-01-01 − 1995-10-31
  • Sparbanksstiftelsen Upland
    huvudm 1994-03-02 − 1994-12-31
  • Kommunfullmäktige
    ers 1988-11-01 − 1991-10-31
  • Kommunfullmäktige
    suppl 1982-11-01 − 1985-10-31