Förtroendevald

Jan Ejdersund (S)

Aktuella uppdrag

Tidigare uppdrag

  • Uppsala Kommun Skolfastigheter AB
    v ordf 2013-02-01 − 2014-12-31
  • Uppsala Kommun Förvaltningsfastigheter AB
    v ordf 2013-02-01 − 2013-04-29
  • Uppsala Kommuns Industrihus Förvaltnings AB
    v ordf 2011-02-28 − 2013-04-29
  • AB Uppsala Kommuns Industrihus
    v ordf 2007-01-01 − 2013-04-29
  • Uppsala Kommuns Industrihus Cykeln AB
    v ordf 2007-01-01 − 2013-04-29
  • Uppsala Kommun Förvaltningsfastigheter AB
    v ordf 2012-12-10 − 2013-01-31
  • Uppsala Kommuns Industrihus Förvaltnings AB
    v ordf 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Sparbanksstiftelsen Upland
    huvudm 1999-07-01 − 2010-12-31
  • Uppsala kommuns industrihus AB
    ordf 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Arbetsmarknadsnämnden
    ers 2001-01-01 − 2003-06-30
  • Kommunstyrelsen
    led 1998-11-07 − 2002-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1998-11-01 − 2002-12-31
  • Uppsalahem Attika AB
    ordf 1999-03-29 − 2002-12-31
  • Uppsalabuss AB (beställarbolaget)
    ombers-kf 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ers 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Uppsalahem AB
    ordf 1999-01-01 − 2002-12-31
  • Uppsalahem servicebostäder AB
    ordf 1999-03-29 − 2002-12-31
  • Nordbankens jubileumsfond
    led 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Turismforum
    ordf 1999-01-01 − 2002-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    led 1998-11-01 − 2002-10-31
  • Kommunstyrelsens arbetsgivarutskott
    ers 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Näringslivsberedning
    ordf 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Uppsala Energi AB
    omb 1999-01-01 − 2000-09-04
  • Uppsalahem Lokaler AB
    ordf 1996-01-01 − 1999-12-31
  • Sparbanksstiftelsen Upland
    huvudm 1995-06-18 − 1999-06-30
  • Graphiskt Utbildningscenter AB
    omb 1996-10-01 − 1998-12-31
  • AB Uppsala Kommunfinans
    suppl 1996-02-26 − 1998-12-31
  • Uppsalabuss AB
    ombers 1996-02-26 − 1998-12-31
  • Uppsalahem AB
    ordf 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Uppsala läns arbetsförmedlingsnämnder
    ers 1996-10-16 − 1998-12-31
  • Uppsalahem servicebostäder AB
    omb 1996-01-01 − 1998-12-31
  • Uppsala Energi AB
    omb 1996-02-26 − 1998-12-31
  • Kommunstyrelsen
    led 1994-11-07 − 1998-11-06
  • Kommunstyrelsens personalutskott
    ers 1993-10-13 − 1998-11-06
  • Uppsala Stadshus AB
    led 1996-01-01 − 1998-11-01
  • Kommunfullmäktige
    led 1991-11-01 − 1998-10-31
  • Näringslivsberedningen
    ordf 1994-11-23 − 1998-10-31
  • Graphiskt Utbildningscenter AB
    ombers 1996-02-26 − 1996-09-30
  • Uppsala läns arbetsförmedlingsnämnder
    led 1996-01-01 − 1996-07-01
  • Musikens Hus AB
    suppl 1995-01-01 − 1996-06-17
  • Härjedalens Mineral AB
    omb 1995-01-01 − 1995-12-31
  • AB Uppsala Kommunfinans
    suppl 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Uppsalahem AB
    ordf 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Uppsala Stadshus AB
    led 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Uppsala Energi AB
    omb 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Uppsala läns arbetsförmedlingsnämnder
    led 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Sparbanksstiftelsen Upland
    huvudm 1994-03-02 − 1995-06-08
  • Uppsalahem AB
    v ordf 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Uppsala Räddnings- och skyddscenter AB
    led 1993-01-01 − 1994-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1992-01-01 − 1994-12-31
  • Kommunstyrelsen
    ers 1991-11-05 − 1994-10-31
  • Adhoc-grupp för sysselsättningsfrågor
    led 1993-02-17 − 1994-10-30
  • Ad hoc-grupp för Oxdragaren
    led 1993-01-01 − 1994-04-27
  • Byggnadsnämnden (tillika trafiknämnd)
    led 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    ombers 1986-01-01 − 1991-12-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1988-11-01 − 1991-10-31
  • Byggnadsnämnden (tillika trafiknämnd)
    suppl 1980-01-01 − 1988-12-31
  • Kommunfullmäktige
    suppl 1983-11-01 − 1988-10-31
  • Styrelsen för Uppsala Universitet
    suppl 1983-07-01 − 1984-06-30
  • Ledningsgrupp för arb med energiplaneringen
    led 1980-01-01 − 1982-12-31
  • Naturvårdsråd
    suppl 1980-01-01 − 1982-12-31
  • Personalnämnden
    suppl 1977-01-01 − 1979-12-31