Förtroendevald

Ann-Marie Petersson (M)

Aktuella uppdrag

  • KFUM Uppsala badmintonklubb revisor

Tidigare uppdrag

  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    led 2012-01-01 − 2014-12-31
  • Medaljdelegationen
    led 2003-01-01 − 2014-12-31
  • Kommittén för utdelning från donationsstiftelserna
    ordf 2011-01-31 − 2014-12-31
  • Styrelsen för teknik och service
    ordf 2007-01-01 − 2011-12-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    suppl 2011-01-01 − 2011-12-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    led 2007-01-01 − 2010-12-31
  • Kommittén för utdelning från donationsstiftelserna
    ordf 2009-06-08 − 2010-12-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    ordf 2007-02-28 − 2007-04-18
  • Läns-lakos förhandlingsdelegation
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Arbetsgrupp för ersättningsfrågor för förtroendevalda
    led 2003-03-26 − 2006-12-31
  • Regionförbundet Uppsala län
    ers 2005-10-31 − 2006-12-31
  • Stiftelsen Ansgarsgården
    led 1999-03-29 − 2006-12-31
  • Utskottet för demokrati, integration och jämställdhet
    v ordf 2006-02-01 − 2006-12-31
  • Äldrenämnden
    led 2003-01-01 − 2006-12-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    v ordf 2004-03-29 − 2006-12-31
  • Kommunstyrelsen
    led 1994-11-07 − 2006-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    led 2002-11-04 − 2006-10-31
  • Kommunfullmäktige
    led 2002-11-01 − 2006-10-31
  • Utskottet för demokrati, integration och jämställdhet
    adj 2005-10-05 − 2006-01-31
  • Delegationen för stiftelsen Jälla egendom
    led 2003-06-16 − 2004-03-29
  • Arbetsmarknadsnämnden
    ers 2001-01-01 − 2003-06-30
  • Sparbanksstiftelsen Upland
    huvudm 1994-03-02 − 2003-05-11
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 2003-01-01 − 2003-04-30
  • Regionala rådet för drogfrågor
    ers 2002-01-23 − 2002-12-31
  • Beredning för individ- och familjenämnden samt äldrenämndens ansvarsområden
    v ordf 2002-03-01 − 2002-12-31
  • Kommunförbundet Uppsala län
    omb 1996-01-01 − 2002-12-31
  • Nämnden för Kronparken
    v ordf 2002-01-28 − 2002-12-31
  • Arbetsgrupp för översyn av ERS 99
    led 2001-05-30 − 2002-11-30
  • Kommunala pensionärsrådet
    ers 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Kommunfullmäktige
    led 1974-11-01 − 2002-10-31
  • Uppsala Stadshus AB
    led 1995-01-01 − 2002-10-31
  • Kommunstyrelsens vård- och omsorgsutskottet
    v ordf 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Kommunstyrelsens arbetsgivarutskott
    v ordf 1998-11-11 − 2002-10-31
  • Styrgrupp för Kronparken
    led 2000-11-22 − 2001-12-31
  • Uppsala läns arbetsförmedlingsnämnder
    ers 1996-10-16 − 2000-12-31
  • Uppsala Energi AB
    omb 1995-01-01 − 2000-09-04
  • Kommunförbundet Uppsala län-Sociala området
    repr 1995-03-01 − 1998-12-31
  • Uppsala kommuns industrihus AB
    v ordf 1995-01-01 − 1998-12-31
  • Handelsbolaget Sandbacken
    led 1995-01-01 − 1998-12-31
  • Förhandlingsdelegationen för psykiatrin
    led 1994-11-09 − 1998-12-31
  • Utskott för vård och omsorg
    v ordf 1994-11-09 − 1998-11-06
  • Kommunstyrelsens personalutskott
    v ordf 1997-10-15 − 1998-11-06
  • Utskott för grundskolan
    ers 1994-12-14 − 1997-10-15
  • Stiftelsen Ansgarsgården
    led 1997-01-01 − 1997-06-30
  • Kommunala pensionärsrådet
    ers 1995-12-27 − 1996-12-31
  • Kommunförbundets länsmöte
    omb 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Stiftelsen Studentstaden
    led 1995-01-01 − 1995-12-31
  • Kommunstyrelsen
    suppl 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Styrgruppen för HIV/AIDS
    led 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Fastighetsnämnden
    led 1989-01-01 − 1991-12-31
  • Beredn.grupp f lokalfrågor rörande skolbyggn.projekt
    led 1989-01-01 − 1991-12-31