Pressmeddelande

Uppsala tar plats under Almedalsveckan

Under årets Almedalsvecka i Visby kommer Uppsala under två dagar att ha en egen arena för seminarier, debatter och andra evenemang. Målet är att Almedalsbesökarna ska få upp ögonen för allt som händer och alla de möjligheter som finns i Uppsala.

Gamla torget i Uppsala

Uppsala växer och det satsas på hållbart byggande, utbildning och företagande. Foto: Paulina Bengtsson

Under Almedalsveckans mest intensiva dagar, tisdag 4 juli och onsdag 5 juli kommer en av uteserveringarna på Donners plats mitt i Visby att vara abonnerad för seminarier och evenemang under det gemensamma temat Uppsala i Almedalen.

Bakom satsningen står Uppsala kommun, Region Uppsala, länsstyrelsen, Handelskammaren, Företagarna, Uppsala universitet och Sveriges lantbruksuniversitet. Målet är att stärka det gemensamma varumärket för platsen Uppsala.

Ett 20-tal seminarier och evenemang är inbokade under de två dagarna, bland annat om hållbart byggande och tillväxt, innovationer, näringslivsfrågor och behovet av fyra järnvägsspår mellan Uppsala och Stockholm. Det samlade programmet finns på uppsalaialmedalen.se.

Almedalsprojektet har en gemensam budget på 815 000 kronor. Till det kommer kostnader för de olika arrangörernas egna seminarier.

– Almedalen är ett effektivt skyltfönster för att på kort tid nå ut till många beslutsfattare och opinionsbildare. Genom att gå ihop och gemensamt visa upp allt som händer i Sveriges fjärde största stad så kan vi få fler att upptäcka alla de möjligheter som finns med att bo, arbeta, verka och investera i Uppsala, säger Teresa Palmquist, kommunikationsdirektör, Uppsala kommun.

För mer information

Teresa Palmquist, kommunikationsdirektör Uppsala kommun
Telefon: 070-572 33 81
E-post: teresa.palmquist@uppsala.se,

Martina Melander,tf kommunikationschef, Region Uppsala
Telefon: 018-611 61 97
E-post: martina.melander@regionuppsala.se

Peter Huotila, Samhällsutvecklingsenheten, Länsstyrelsen Uppsala län
Telefon: 010-22 33 268
E-post: peter.huotila@lansstyrelsen.se

Jennie Claesson,projektledare, Handelskammaren Uppsala
Telefon: 018-50 29 70
E-post: jennie.claesson@chamber.se

Fredrik Annell Berger, ordförande Företagarna Uppsala
Telefon: 0763-08 54 30
E-post: fredrik@brink-berger.se,

Gisella Bengtsson,projektledare Kommunikationsavd Uppsala universitet
Telefon: 018-471 1936
E-post: gisella.bengtsson@uadm.uu.se

Sara Arons, kommunikationschef,  Uppsala Sveriges landbruksuniversitet
Telefon: 018-67 15 24
E-postsara.arons@slu.se

Tiina Mykänen, VD Destination Uppsala
Telefon: 070-722 93 93
E-post: tiina.mykkanen@destinationuppsala.se

Presskontakt
Maria Hasselgren, pressansvarig
Telefon: 018-727 65 27
E-post: maria.hasselgren@uppsala.se