Fairtrade City

  1. I korthet


    Fairtrade City 2016

    Uppsala är diplomerad som en Fairtrade City – ett resultat av samverkan mellan kommunen och andra lokala aktörer. Målet är mer rättvis handel och etisk konsumtion i hela kommunen

    Läs målsättningarna och handlingsplanen för arbetet med Fairtrade City 2018.

    Fäll ihop
  2. Diplomering med krav på utbildning och information


    Fairtrade City är en diplomering för kommuner som engagerar sig för rättvis handel och etisk konsumtion. Diplomeringen innebär att kommunen lever upp till kriterier som rör

    • etisk upphandling
    • aktivt informationsarbete
    • ett utbud av Fairtrade-märkta produkter i butik, på serveringsställen och på arbetsplatser.

    Arbetet leds av en styrgrupp som ska representera hela lokalsamhället.
    Läs mer på Fairtrade Sveriges webbplats

    Fäll ihop
  3. Registrera ditt företag eller idrottsförening


    Företag och föreningar som säljer eller använder Fairtrade-märkta produkter kan registrera sitt företag eller förening för att öka chanserna att Uppsala får förnyad diplomering. 

    Registrera ditt företag eller din idrottsförening

    Fäll ihop
  4. Vad du som medborgare kan göra


    Du kan bidra till utvecklingen genom att välja Fairtrade-märkta produkter när du handlar.

    Genom att välja Fairtrademärkta varor bidrar du bland annat till att:

    • Odlare och anställda får bättre ekonomiska villkor.
    • Motverka barnarbete.
    • Främja ekologisk produktion
    • Investera i samhällen.

    Läs om vad du kan göra som konsument  (PDF, 144 KB)

    Fäll ihop
  5. Kontakt


    Styrgrupp Fairtrade City

    Namn Titel och organisation
    Ilona Szatmari Waldau
    Styrgruppsordförande
    ilona.szatmari-waldau@uppsala.se
    Kommunalråd
    Uppsala kommun
    Andreas Haesert
    Fairtrades kontakt
    andreas.haesert@uppsala.se
    Kontaktperson
    Uppsala kommun
    Bertil Högberg
    Ambassadörskontakt
    bertilh@bredband.net
    Styrelseledamot
    Uppsala Missionskyrka
    Anders Göranzon
    anders.goranzon@svenskakyrkan.se
    Styrelseledamot
    Fair Trade Shop Globalen
    Charlotte Backlund
    charlotte.backlund@bilda.nu
    Styrelseledamot
    Studieförbundet Bilda
    Henric Engström
    henric.eng@gmail.com
    Styrelseledamot
    Handelsanställdas förbund
    Lisa Thörn
    lisa@uppsalacity.se
    Styrelseledamot
    CitySamverkan
    Loa Mothata
    loa.mothata@pol.uppsala.se
    Fritidspolitiker
    Uppsla kommun
    Stefan Hanna
    stefan.hanna@uppsala.se
    Fritidspolitiker
    Uppsala kommun
    Fäll ihop