Enligt lagen om elektronisk kommunikation (2003:389) ska du som besöker en webbplats ge samtycke till att webbplatsen använder kakor (cookies). Kakor lagrar information på din dator eller enhet. Uppsala kommun använder kakor för att kunna förbättra webbplatsen. En av kakorna har redan lagrats eftersom den krävs för att webbplatsen ska fungera. Läs mer om kakorna vi använder och hur du hanterar dem

Linnéjubileum 1907

Den 23-24 maj 1907 firades i Uppsala 200-årsminnet av Carl von Linnés födelse. Det blev en storslagen fest i strålande vårväder med en girlangpyntad och flaggprydd stad. Linné-festen arrangerades av Uppsala Universitet och Studentkår och på programmet stod bland annat festligheter i universitetsaulan, vårfest i Botaniska trädgården och en högtidlig promotion i Domkyrkan, där Selma Lagerlöf och prins Eugen med flera promoverades till hedersdoktorer.

Selma Lagerlöf på Nannaskolan 1907. Okänd fotograf, Stadsarkivet

På bilden ses Selma Lagerlöf ta emot hyllningar från elever och lärare på den gamla Nannaskolan tillsammans med rektor Daniel Viotti.

Stadsfullmäktige beslöt i enlighet med en motion från A G Karell, Anders Strandberg och Carl Wolrath att anslå 1.500 kr till Linné-festen (motsvarande ca 66.000 kr i dagens penningvärde) då det ansågs ”synnerligen önskligt om staden vid denna stora minnesfest, till hvilken Universitetet väntar ett stort antal framstående gäster jämväl från främmande land, tedde sig i ett fullt värdigt skick”. Man utfärdade även ett upprop till stadens invånare att genom flaggning och på andra lämpliga sätt bidra till stadens festliga utseende.

Beslut rörande Linnéfesten från den 19 april 1907. Ur Stadsfullmäktiges arkiv (jpg, 243 kB)

Klicka på bilden för förstoring.

Redaktör och uppgiftslämnare: Erik Lindblad
Uppdaterad den 04 januari, 2012