Enligt lagen om elektronisk kommunikation (2003:389) ska du som besöker en webbplats ge samtycke till att webbplatsen använder kakor (cookies). Kakor lagrar information på din dator eller enhet. Uppsala kommun använder kakor för att kunna förbättra webbplatsen. En av kakorna har redan lagrats eftersom den krävs för att webbplatsen ska fungera. Läs mer om kakorna vi använder och hur du hanterar dem

Vandringsleder, skidspår och kartor

skidspår på isen.

I Fjällnora finns många vandringsleder och promenadstigar för dig som tycker om att uppleva naturen till fots. På vintern prepararerar vi skidspår i samma leder. Fjällnora är också ett etappmål för Upplandsleden som passerar förbi. Passa gärna på att ta en fika hos oss, eller övernatta i någon av våra stugor eller på vår camping. Läs mer i informationsfoldern för Fjällnora friluftsområde (pdf, 590 kB,Lyssna på dokumentetLyssna).

För mer info om skidspår

Läs mer om skidspåren på Fjällnora.

 www.skidspår.se

Väder

Vad blir det för väder i Fjällnora? klicka här:www.smhi.se/Länna

Kartor

Kommunen har ett verktyg med kartor där du kan söka utifrån det som intresserar dig. Det kan till exempel vara badplatser, motionsspår, vinterleder eller handikapppromenader.
Uppsala kommuns kartverktyg

 

Redaktör och uppgiftslämnare: Anna Hidegren
Uppdaterad den 15 november, 2011