Enligt lagen om elektronisk kommunikation (2003:389) ska du som besöker en webbplats ge samtycke till att webbplatsen använder kakor (cookies). Kakor lagrar information på din dator eller enhet. Uppsala kommun använder kakor för att kunna förbättra webbplatsen. En av kakorna har redan lagrats eftersom den krävs för att webbplatsen ska fungera. Läs mer om kakorna vi använder och hur du hanterar dem

Författare R-Ö

Rudberg, Birgitta

Döden väntar i vattnet, 2004

En underfundig deckare att stillsamt njuta av..
Handlingen utspelas på ett ålderdomshem i Uppsala och  Fyrisån har  en viktig roll. Här finns en gladlynt prostinna och många andra starka personligheter - mer eller mindre gaggiga! Boken bjuder på småtrevlig spänning och många skratt.

Finns boken inne?


Runeborg, Björn

Dag, 2007


En vintrig dag i februari 1923 får Miranda syn på Dag Hammarskjöld och hans mor på en gata i  Uppsala. De går hand i hand- de är förenade i intima samtal med varandra. Det lyser om dem.
För Miranda  blir denna syn livsavgörande. Hon börjar på avstånd följa Dag och hans förehavanden och fortsätter med det ända fram till hans död. Han fyller hennes liv och lämnar inte någon plats för Henrik som älskar Miranda och idoliserar Hammarskjöld.
Miranda,  Dag och Henrik - tillsammans bildar de en lysande  triangel.

Finns boken inne?



Sundström, Gun-Britt

Student-64


Boken skildrar en studentskas tre första terminer i Uppsala. Hon läser filosofi, upplever gasker, matställenoch studentrum, vilda liftarresor och har mer eller mindre tillfälliga kärleksförbindelser.
Känner dagens studenter igen sig drygt 40 år senare?
Boken är skriven på en lätt mycket personlig prosa som har drag av dagboksstil

Finns boken inne?

 

Tunström, Göran

 

Tjuven, 1986


Romanen handlar om stölden av en dyrgrip, om Silverbibeln i Uppsala,
om den tjocka Ida Pripp och hennes diktardrömmar, om hennes make Fredrik Jonsson Lök och deras tolv ungar i kråkslottet på Torvnäs i Sunne och mycket annat.
Men framför allt handlr romanen om den trettonde ungen i huset, den missbildade Johan och hans kärlek till sin kusin Hedvig. Vi följer honom på en livsresa från femtitalets fattig-Sunne via Uppsala ner till femhundratalets Ravenna vid tiden för Theoderik den stores gotiska välde.
Johan vill hämnas de förödmjukelser han utsatts för: han ska visa att han är Någon och han vill som en annan Orfeus sjung upp Hedvig ur den underjord hon hamnat i. Men vägen dit är lång och den kunskapens dryck han smakar får honom att glömma.

Finns boken inne?

Redaktör och uppgiftslämnare: Gunilla Fällman
Uppdaterad den 11 september, 2010